Tørt og lite vann i deler av Sør-Norge: NVE ber vannverks- og brønneiere følge med
Flere steder i Sør-Norge er grunnvannstanden og vannføringen nå svært lav etter en nedbørfattig vinter og en varm, tørr sommer. NVE ber vannverkseiere, brønneiere og andre som tar ut vann om å følge utviklingen og være forberedt på å gjøre vannbesparende tiltak dersom det ikke kommer mye regn de neste ukene.
Vanning i Hønefoss i mai 2026. Foto: NVE ved Thor R. Parmentier.
– Vannmangel kan ramme mange forbrukere og viktige samfunnsfunksjoner. NVE oppfordrer derfor eiere av blant annet settefiskanlegg, vannverk og brønner til å følge utviklingen nøye. Dersom vannmagasinene er uvanlig lave, bør de vurdere vannbesparende tiltak, sier Torill Engen Skaugen, seksjonssjef i NVE.
Lav grunnvannstand og lite vann i innsjøer og elver i Sør-Norge
Grunnvannstanden er nå lav til svært lav flere steder i Sør-Norge. Dette gir mindre tilsig til innsjøer og elver, som nå har lav vannføring.
Flere store innsjøer på Østlandet, blant annet Mjøsa, Øyeren og Spirillen, har noe lavere vannstand enn normalt. Det er tørrest i Langfjella, østlige deler av Møre og Romsdal, Vestland og Rogaland, og vestlige deler av Innlandet, Buskerud, Telemark og Agder. Om sommeren kommer også nedbøren ofte som lokale regnbyger. Derfor kan vannsituasjonen variere mye fra sted til sted.
NVE ber vannverkseiere, brønneiere og større vannforbrukere følge med
Dersom det ikke kommer mye regn i Sør-Norge de neste ukene kan situasjonen bli krevende enkelte steder utover sommeren. Det kan gi utfordringer for drikkevannsforsyning, jordbruksvanning og settefiskanlegg.
NVE anbefaler at alle som er avhengige av lokal vannforsyning, følger utviklingen nøye. Det gjelder særlig eiere av vannverk og private brønner som tidligere har hatt problemer i tørre perioder.
NVEs råd til eiere av vannverk, brønner og større vannforbrukere:
- Følg med på vannstanden i egen brønn, drikkevannsmagasin og grunnvann dersom du tidligere har hatt problemer i tørre perioder.
- Sett inn vannbesparende tiltak tidlig hvis vannstanden fortsetter å synke.
- Vær forsiktig med vannuttak, slik at elver og bekker ikke tørker ut. Ta hensyn til livet i vassdragene og til andre som trenger vann lenger nede i elva.
- Vannuttak som vanligvis ikke skaper problemer, kan kreve tillatelse i en tørkesituasjon.
- Søk tillatelse fra NVE dersom vannuttak kan føre til tørrlegging.
Fortsatt lite nedbør i Sør-Norge
De siste værprognosene for uken og de to neste ukene tyder på at det vil komme en del nedbør på Vestlandet og i de vestlige fjellområdene. Nedbøren vil trolig avta om et par uker, sier statsmeteorolog Per Egil Haga ved Meteorologisk institutt. I østlige deler av fjellet, i Agder og på Østlandet ventes nedbør av og til, men relativt små mengder.
Vanningsrestriksjoner i flere kommuner
Foreløpig har konsekvensene av det tørre været vært begrenset. Flere kommuner i Sør-Norge har likevel innført vanningsrestriksjoner på grunn av høyt vannforbruk og lite vann i magasinene.
Figur 1: Kartene viser grunnvanntilstand 22. juli. Fargede sirkler er målt grunnvannsnivåer og vannføring i elvene. Kilde: SeNorge.no/NVE - Klikk på figuren for et større bilde.
Figur 2: Kartene viser beregnet grunnvannsnivået 01. juli, 22. juli og 01. august 13. (prognose). Verdiene er i forhold til gjennomsnittlig grunnvannstand for samme dato i referanseperioden 1991-2020. Grunnvannstanden er simulert ved bruk av NVEs hydrologiske prognosemodell. Kilde: SeNorge.no/NVE - Klikk på figuren for et større bilde.
Kontakt
Torill Engen Skaugen, seksjonssjef, toskau@nve.no, tlf. 93081671

