Hopp til hovedinnhold

Oppdatert informasjon om vårflommen.

Registrer flom og skredskader her  - eller i Varsom-appen. 

Snøskredvarsel for region Helgeland søndag 26.03.2023

Faregrad 2 - Moderat snøskredfare

Publisert:
Vær forsiktig i leområder med fokksnø, særlig i eller nært terrengfeller.

Skredfarevurdering

Det er mulig å løse ut skred der det la seg fokksnø tidligere i uka. Litt vind og nysnø kan gi noen nye fokksnøflak, men de er trolig få og små.

Skredproblem

Fokksnø (flakskred)

Du kan løse ut skred i noen bratte heng. Skred kan bli store nok til å begrave og ta livet av deg (str 2).

Nedføyket svakt lag med nysnø

Råd

Varselet er et hjelpemiddel, ikke en fasit. Gjør alltid egne vurderinger. Vil du være helt skredtrygg, unngå alt skredterreng.

Snødekkehistorikk, 25.03.2023

Under skoggrensen og i skjermede formasjoner er det generelt løs ubunden snø og fint skiføre. Over skoggrensen og i åpne områder er det store lokale forskjeller i hvor vindpreget snøoverflaten er, alt fra myk til hard fokksnø.

Kalde temperaturer har ført til dannelse av kantkorn rundt skarelag under fokksnø. Det er usikkert i hvor stor grad dette har utviklet seg til et reelt skredproblem enda, vi har fått inn få faretegn på dette så langt.

Fjellvær, 25.03.2023

2 mm i døgnet, opp mot 10 mm i mest utsatt område. Nedbør som snø. Bris fra nord, endring til frisk bris fra sørvest om ettermiddagen. -23 °C til -10 °C på 1100 moh. Delvis skyet. .

Fjellvær, 26.03.2023

2-6 mm nedbør i døgnet. Nedbør som snø. Frisk bris fra sørøst. -17 °C til -9 °C på 1100 moh. Delvis skyet.

Forklaring til snøskredvarselet Abonner på varsler

Relevant innhold

Nyttige lenker

EAWS logo
NVE er medlem av EAWS